Дисципліни, які викладаються на кафедрі
1. Ветеринарна гігієна та санітарія тварин
2. Ветеринарна гігієна та санітарія тварин/основи вет.сан.мікробіологія
3. Ветеринарна мікробіологія
4. Ветеринарна мікробіологія та імунологія
5. Ветеринарна радіобіологічно – гігієнічна експертиза
6. Ветеринарна радіобіологічно – гігієнічна експертиза/ вет-санітарний нагляд за виробничим процесами у тваринництві
7. Ветеринарно-санітарні дослідження харчових продуктів
8. Ветсанекспертиза
9. Гігієна первинної переробки забійної птиці
10. Гігієна первинної переробки тварин та продуктів забою
11. Гігієна кормів і кормових добавок
12. Гігієна молока та молочних продуктів
13. Гігієна продуктів тваринного походження
14. Гігієна рослинних харчових продуктів
15. Ветсанекспертиза мясних туш забійних тварин
16. Ветсанекспертиза первинної переробки тварин і продуктів забою
17. Ветсанекспертиза риби і рибних продуктів
18. Паразитологія та інвазійні хвороби
19. Ветсанекспертиза якості і безпека продуктів тваринництва
20. Ветсанекспертиза, технологія, стандартизація
21. Дослід у ветеринарній медицині
22. Екологія у ветеринарній медицині
23. Іноваційні технології у ветеринарній медицині
24. Моделювання та планування наукового експерименту
25. Мікробіологія
26. Основи біобезпеки,біоетики та ветеринарної екології
27. Основи наукових досліджень
28. Технічна мікробіологія
29. Якість і безпека молока і молочних продуктів
30. Якість і безпека продуктів тваринництва
31. Якість та безпека рослинної продукції
32. Якість та безпека харчових яєць та яєчної продукції
33. Якість та безпека харчових яєць та яєчної продукції Якість та безпека рослинної продукції
34. Якість і безпека продукції АПК
35. Якість і безпека риби, рибної продукції та морських гідробіонтів
36. Якість та безпека кормів та кормових добавок
• Якість і безпека продукції АПК – вивчення правових основ ветеринарно-санітарної експертизи, оцінки якості та безпеки продукції тваринництва, способів знешкодження умовно придатних та небезпечних продуктів, комплексу санітарно-гігієнічних, діагностичних та спеціальних досліджень харчових продуктів (м’ясних виробів, молочних, молочнокислих та рибних продуктів) і сировинних продуктів тваринного походження (м’ясо, молоко, риба) з метою науково обґрунтованої ветеринарно-санітарної оцінки якості цих продуктів.
“Ветеринарно-санітарна експертиза з основами технології та стандартизації продуктів тваринництва” Метою вивчення дисципліни є вивчення комплексу санітарно-гігієнічних, діагностичних та спеціальних досліджень харчових (м’ясо, молоко, риба, яйця, мед) і сировинних (шкіра, вовна) продуктів тваринного та рослинного походження з метою науково обґрунтованої ветеринарно-санітарної оцінки цих продуктів. Запобігання захворювань людей антропозоонозами та іншими хворобами, що передаються через продукти тваринництва.
• “Якість та безпека продуктів тваринництва” метою вивчення дисципліни є вивчення комплексу санітарно-гігієнічних та спеціальних досліджень харчових (м’ясо, молоко, риба, яйця) і сировинних (шкіра, вовна) продуктів тваринного походження з метою науково обґрунтованої оцінки цих продуктів. Запобігання захворювань людей антропозоонозами та іншими хворобами, що передаються через продукти тваринництва.
• “Ветеринарна мікробіологія” метою вивчення дисципліни є формування глибоких теоретичних знань і практичних навичок з питань систематики, морфології, фізіології, генетики та екології мікроорганізмів, знання умов виникнення і перебігу інфекційних хвороб і механізму формування імунітету, методів лабораторної діагностики, специфічної профілактики і терапії інфекційних хвороб.
• “Ветеринарна імунологія” – метою вивчення дисципліни є опанування студентом знань о імунітеті, його різновидах, факторах, що його стимулюють та пригнічують. Студенту надається інформація щодо застосування вакцин, сироваток та інших біологічних препаратах, а також про методи їх застосування.
• “Гігієна сільськогосподарських тварин” – опанування студентом теоретичної і практичної основи впливу нормальних і відхилених від норми факторів навколишнього середовища на організм тварин, зоогігієнічні нормативи і правила утримання, годівлі, поїння, догляду й вирощування різних груп тварин, методів дослідження об’єктів навколишнього середовища і шляхи її поліпшення. Студенти повинні оволодіти прийомами оцінки навколишнього середовища і мікроклімату приміщення, профілактичними прийомами боротьби з хворобами тварин.
• “Основи біобезпеки, біоетики та ветеринарної екології” науково-теоретичні основи екології, структуру сучасної екології, основні методи екології, лімітуючий вплив екологічних факторів, діапазон між мінімумом і максимумом екологічного фактору, екологічну класифікацію організмів, захворювання тварин, що виникають внаслідок лімітуючої дії екологічних факторів; визнёачення популяції та її критерії, структуру та функції, особливості популяцій рослин та тварин, співіснування популяцій, їх розмір та динаміку, хвороби тварин, які виникають внаслідок неекологічних змін в популяціях, вроджені вади розвитку і потворності, наукове визначення термінів: екосистема, біоценоз, біогеоценоз, розрізняти ресурси та умови існування живих організмів і знати основні їх види, знати, що таке біом, перерахувати основні біоми та екосистеми Земної Кулі, знати структуру БГЦ, його живі та неживі компоненти, знати класифікацію БГЦ та особливості с.г. екосистем; структуру і функції пасовищних БГЦ та БГЦ тваринницьких комплексів, вплив стада як екологічного фактору на рослинність і грунт пасовищ, причини отруєнь тварин внаслідок зростання отруйних рослин, причини аліментарних захворювань, незаразні та інфекційні хвороби тварин, профілактичні заходи хвороб тварин в період їх стійлового утримання; еколого-ветеринарні заходи при виробництві екологічно чистої продукції тваринництва, поняття “екологічно чиста продукція”, якими речовинами забруднюється атмосфера, гідросфера, ґрунти, знати основні види токсикантів, що можуть бути в харчових продуктах, лікувально-профілактичні заходи.
• Ветеринарна санітарія – метою вивчення дисципліни є проведення дослідження комплексу спеціальних заходів спрямованих на розгляд розділів ветеринарної санітарії на виробництві та проведення виробничого ветеринарного контролю якості продукції тваринного та рослинного походження з метою науково обґрунтованої ветеринарно-санітарної оцінки продуктів, визначення критичних контрольних точок на виробничих лініях по переробці харчових продуктів.
• Ветсанекспертиза риби і рибних продуктів – метою є ознайомлення студентів з ветеринарним законодавством України іншими нормативними документами у сфері якості та безпечності риби та рибопродуктів, щоб гарантувати випуск тільки доброякісної та безпечної продукції для населення та сировини для промисловості; виключити ймовірність розповсюдження хвороб риб, через рибопродукти технічну сировину тваринного походження; попередити розповсюдження бактерійних, вірусних, інвазійних захворювань риб та людей через рибу, рибопродукти та відходи виробництва.
• Якість та безпека рослинної продукції – методи оцінки показників якості і безпечності рослинної продукції (фруктів, ягід, овочів, коренебульбоплодів, свіжої зелені, грибів), опанувати комплекс санітарно-гігієнічних, діагностичних та спеціальних досліджень продуктів з метою науково обґрунтованої ветеринарно-санітарної оцінки якості цих продуктів; вивчити способи зберігання, транспортування та реалізації продуктів харчування.
Гігієна молока і молочних продуктів – вивчення та вирішення питань санітарної якості й безпечності молока і молочних продуктів та їх відповідність чинним нормативно-правовим актам; попередження розповсюдження захворювань людей через молоко і молочні продукти, отримані від тварин, хворих на інфекційні хвороби; дозволяє випуск на харчові потреби безпечних та якісних молока і молочних продуктів, котрі відповідають вимогам державних нормативно-правових актів; забезпечує повне використання якісного молока і молочних продуктів; забезпечує надійне і економічно вигідне знезараження умовно придатних молока та молочних продуктів.

 

За час існування кафедри було підготовлено та захищено дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук; в т.ч. під керівництвом професора І.І.Панікара – 7 (Тютченко Ю.М., Решетило О.І., Булгакова І.М., Рисований В.І, Міланко Г.О., Педан В.А., Панасенко О.С.); професора Г.А. Зона – 5 (Ничик С.А., Скрипка М.В., Сорокова В.В., Ващик Є.В., Тіон М. Т.); д.вет. наук, професора Фотіної Т.І.- 5 (Міланко О.О., Улько Л.Г., Петров Р.В., Сахацька О.І., Авраменко Н.О.), професора Р.В. Петрова – 2 (Назаренко С.М., Зон І.Г.). професора А.Ф. Бабкіна – Івановська Л.Б. і одна докторська дисертація – Фотіної Т.І.

Викладачі кафедри активно продовжують працювати у сфері підготовки наукових кадрів. Під їх керівництвом проводять свої наукові дослідження 6 аспірантів та 10 магістрів кожного року. В складі кафедри функціонує навчально-наукові лабораторії патоморфології та мікробіологічних досліджень.

Основні наукові розробки кафедри здійснюються в межах навчального навантаження з теми: НДР кафедри «Удосконалення методів ранньої діагностики і лікувально-профілактичних заходів для запобігання емерджентних та економічно значущих хвороб тварин» (№ державної реєстрації 0118U100371).

Співробітники кафедри приймають участь у виконанні держбюджетної тематики «Науково-обґрунтована концепція заходів контролю та інноваційних засобів профілактики біологічних загроз для забезпечення національної безпеки» (№ державної реєстрації 0123U101772).

На кафедрі функціонують 4 наукових студентських гуртки: вірусології, хвороб птиці, патанатомії та хвороб дрібних тварин.

Філії кафедри:

  1. Клініка ветеринарної медицини “Ветсервіс”, м. Суми.
  2. ТОВ “Авіс-Україна”, Сумський район, Сумська область.

Досягнення та нагороди.

Професор Зон Г.А. має нагороди:

Патенти та авторські свідоцтва

Дисертаційні роботи, захищені співробітниками кафедри

1979р. Панікар І.І. Тема докторської дисертації: «Вирусный гепатит утят, меры борьбы и профилактики». Анотація: вивчені: епізоотологія вірусного гепатиту каченят; викороистання атенуйованого штаму для виготовлення вакцини; заходи боротьби і профілактики та повне оздоровлення господарств від вірусного гепатиту качок.

1986р. Зон Г.А. Тема кандидатсїкої дисертації: „Паразитоценологические аспекты эймериоза с эшерихиозом у цыплят”. Керівник: кандидат ветеринарних наук,ст.науковий співробітник Ілюшечкін Ю.П.,доктор ветеринарних наук,професор Байдевлятов А.Б. Анотація: дисертація присвячена вивченню ассоційованого перебігу еймеріозу і ешерихіозу у курчат та заходам профілактики і боротьби з ним.

1993р. Решетило О.І. Тема кандидатської дисертації: “Усовершенствование специфической профилактики вирусного гепатита утят при разной эпизоотической ситуации”. Керівник :професор Панікар І.І.

2006р. Петров Р.В. Тема кандидатської дисертації: «Особливості перебігу ешерихіозу птиці на фоні зеараленонтоксикозу». Анотація:дисертація присвячена виченню аспектів одночасного перебігу бактеріальних захворювань та мікотоксикозів у птиці. Керівник :професор Фотіна Т.І.

2006р. Педан В.А. Тема кандидатсїкої дисертації: „ Стафілококоз перепелів (біологічні властивості збудника, діагностика та профілактика)”. Анотація: дисертація присвячена вивченню основних аспектів перебігу стафілококову у перепелів.

2007р. Івановська Л.Б. Тема кандидатської дисертації: „Епізоотологічний моніторинг та розробка серологічної діагностики ієрсиніозу тварин”. Анотація: дисертація присвячена вивченню основних аспектів перебігу ієрсиніозу та розробка і впровадження нових методів лабораторної діагностики даної хвороби.

2008р. Панасенко О.С. Тема кандидатської дисертації: „ Ешерихіоз перепелів (біологічні властивості збудника, діагностика та профілактика)”. Анотація: дисертація присвячена вивченню основних аспектів ешерихіозу у перепелів.

2010р. Байдевлятова Ю.В. Тема кандидатської дисертації: «Серозний мастит корів різних порід: поширеність, діагностика, терапія та профілактика». Анотація: дисертація присвячена вивченню поширення маститу корів, розробці й апробуванню різних схем терапії і профілактики даної патології та обгрунтуванню критеріїв ранньої діагностики запального процесу в молочній залозі.

2012р. Ващик Є.В. Тема кандидатсїкої дисертації: «Псевдомоноз птиці: основні закономірності інфекційного процесу та удосконалення заходів з профілактики хвороби». Анотація: дисертація присвячена вивченню основних закономірностей інфекційного процесу псевдомонозу птиці та удосконаленню заходів з профілактики хвороби. Керівник: професор Зон Г.А.

2016р. Петров Р.В. Тема докторської дисертації ««Аеромоноз риби (епізоотологічний моніторинг, діагностика, біологічні властивості збудника та розробка лікувально-профілактичних заходів). Анотація: дисертація присвячена розробці заходів направлених на боротьбу з бактеріальними хворобами риби. Консультант: професор Фотіна Т.І.

2019р. Тіон М.Т. Тема кандидатської дисертації: Епізоотологічний моніторинг та вдосконалення профілактики парвовірусної інфекції собак. Анотація: дисертація присвячена вивченню основних закономірностей інфекційного процесу з парвовірозом собак та удосконаленню заходів з профілактики хвороби. Керівник: професор Зон Г.А.

2021р. Зон І.Г. Кишковий ієрсиніоз собак (епізоотологія, клініка, діагностика, лікування). Анотація: дисертація присвячена вивченню аспектів перебігу ієрсініозу у собак та розробці заходів лікування. Керівник: професор Петров Р.В.

2021р. Кісіль Д.О. Тема кандидатської дисертації: «Обґрунтування ветеринарно–санітарних заходів на пасіках з метою профілактики заразних хвороб» Анотація: дисертація присвячена розробці заходів направлених на боротьбу з хворобами бджіл. Керівник: професор Фотіна Т.І.

Співпраця кафедри з науковими та іншими установами:

Кафедра співпрацює з науковими установами:

Кафедра також співпрацює з виробничими установами:

Готові до співробітництва з питань:

  1. Методики повного оздоровлення птахогосподарств від інфекційних хвороб птиці.
  2. Гігієни та ветеринарної санітарії в птахівництві.
  3. Судової ветеринарії.
  4. Патології птиці та впровадження методів дезінфекції та детоксикації електро-активованими розчинами (гіпохлорит натрію, аноліт).
  5. Хвороб м’ясоїдних.
  6. Хвороби риб.
  7. Хвороби бджіл