Факультет ветеринарної медицини, підтримуючи традиції Сумського НАУ і відповідаючи на виклики сьогодення, продовжує розвиватися як осередок ветеринарної науки, практики і освіти.

Вся діяльність факультету побудована у відповідності до Стратегії розвитку Сумського НАУ.

Очолює факультет д.вет.н., професор Нечипоренко Олександр Леонідович.

Протягом останніх п’яти років факультет ветеринарної медицини постійно вдосконалювався та покращувався, наразі у його складі 6 кафедр:

На факультеті ветеринарної медицини постійно працюють біля 50 штатних співробітників, серед яких 13 докторів ветеринарних наук та близько 40 кандидатів ветеринарних наук. Тобто, якісний та кількісний склад працівників повністю відповідає вимогам вітчизняного законодавства та ліцензійно-акредитаційним умовам. Наразі колективом факультету реалізується дві освітні програми на другому (магістерському) рівні вищої освіти: 211 Ветеринарна медицина та 212 Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза, та дві освітньо-наукові програми підготовки докорів філософії зі спеціальностей 211 та 212. Проводиться ліцензування нової освітньої програми зі спеціальності 226 Фармація, промислова фармація.

Пріоритетним напрямом є розвиток практично-орієнтованого навчання. Для цього при факультеті функціонує клініко-діагностичний-консультативний центр (КДКЦ «Vet camp», який має різнобічні напрями, зокрема навчально-науковий, економічний та соціальний-профорієнтаційний.

Запроваджена дуальна освіта, де в рамках договорів з найсучаснішими тваринницькими та птахівничими підприємствами, студенти навчаються одночасно теоретично і практично в умовах конкретного виробництва. Це здійснюється при прямому керівництві з боку навчального закладу і при безпосередньому керівництві з боку наставника від підприємства.

Це стало можливим завдяки використанню комп’ютерних та альтернативних методик навчання в дистанційному режимі та режимі офлайн. Запровадження електронних курсів навчальних дисциплін на платформі Moodle дозволило впоратися з викликами та довело свою ефективність в умовах епідемії COVID -19.

Для підтримки і супроводу роботи студента під час проходження практики організовані навчальні центри практичної підготовки, такі як «Молоко вітчизни», ТОВ «Авіс Україна», ТОВ «Миронівський хлібопродукт».

Співпраця з потужними компаніями – виробниками та дистриб’юторами ветеринарних препаратів дозволяє активно оновлювати матеріально-технічну та аудиторну бази факультету. Так, за останні роки було відкрито навчально-наукову лабораторію хімії, спеціалізовану навчальну лабораторію ROYAL CANIN, спейсофіс від компанії “Бровафарма”, відремонтовано і обладнано нові лабораторії факультету:

На факультеті 30 наукових студентських гуртків, практично з кожної клінічної дисципліни і наукові музеї для учбової мети:

На факультеті проведений ремонт більшості приміщень, включаючи коридори першого та другого поверхів.

Роботодавці зацікавлені у якісній освіті майбутніх фахівців. На факультеті регулярно проводяться VIP-лекції із залученням провідних спеціалістів, виїзні заняття та стажування на виробництві: «MХП», ветеринарний центр “ХЕЛС”, підприємства АВМ (с. Кішенці), ТОВ «Глобіно», ТОВ «Молоко Вітчизни», КУСУМ ФАРМ, ROYAL CANIN. В ході цих зустрічей також обговорюються питання змін у програмах підготовки ветеринарних лікарів, що диктує сьогодення.

Не припиняється робота по вдосконаленню освітнього процесу та приведення його до міжнародних вимог. Так, з 2020 року запроваджено вивчення навчальних дисциплін вільного вибору студентів у обсязі 25% від загальної кількості освітніх компонентів, що дозволяє забезпечити формування студентом індивідуальної освітньої траєкторії.

Значна увага приділяється підвищенню якості освіти. Так, експертами з акредитації освітніх програм Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Міністерства освіти і науки України наразі стали: д.вет.н., професор Фотіна Т.І., д.вет.н., професор Улько Л.Г., к.вет.н., доцент Долбаносова Р.В., к.вет.н., доцент Ребенко Г.І., аспірант Сластьон Д.С.

Успішно пройшли акредитацію освітньо-наукових програм підготовки докторів філософії зі спеціальностей 211 і 212 та готуємось до акредитації 2023 року за ОС Магістр.

Завдяки сучасній організації навчального процесу створена можливість для академічної мобільності студентів. Навчання за узгодженими між університетами-партнерами індивідуальними навчальними планами дозволяє не лише здобувати освіту, а й знайомитися з культурою країни, що приймає, та переймати досвід. Для покращення іміджу факультету та залучення іноземних студентів вивчення іноземних мов є в пріоритеті і ми намагаємося довести кількість викладачів, які володіють англійської на рівні В2 у 2022 році до 50 % всього викладацького складу.

European Business Association та СНАУ підписали Меморандум про співпрацю аби спільно формувати та реалізовувати практичні освітні агропрограми. А комітет виробників ветеринарних препаратів Асоціації започаткував освітній проект щодо підвищення кваліфікації ветеринарних лікарів. В 2019 році факультет ветеринарної медицини СНАУ отримав  дозвіл з Міністерства освіти і науки Китайської Народної Республіки на спільну підготовку бакалаврів з ветеринарної медицини у Хенаньському інституті науки і технологій.

Досвід міжнародного співробітництва дає також участь у проектах на кшталт міжнародного проекту технічної допомоги «Підвищення обізнаності про Африканську чуму свиней в Україні: ІІ етап» в рамках співпраці між Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO) та Сумським національним аграрним університетом за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Це дозволило налагодити співпрацю з регіональними управліннями Держпродспоживслужби України, зокрема діагностичними лабораторіями та лабораторіями ветсанекспертизи для проведення досліджень та підготовки фахівців з роботи на обладнанні для молекулярно-генетичної діагностики.

Слід відзначити також, що на сьогодні близько половини викладачів факультету вільно володіє іноземними мовами, і це дозволяє ефективно впроваджувати англомовні програми на всіх рівнях підготовки та вести активну міжнародну діяльність. Кількість іноземних студентів щороку збільшується, незважаючи на велику кількість викликів, розширюється географія країн, що говорить про зростання довіри до рівня викладання та дипломів СНАУ.

Також наразі ми започаткували проведення тематичних майстер-класів «Урок доброти: щодо гуманного поводження з тваринами», «Цікава хімія», «Здорове харчування» для учнів шкіл м.Сум та Сумської області.

НАУКОВА РОБОТА

На факультеті сформовані 4 наукові школи. Наукові дослідження виконуються згідно пріоритетного напряму, за рахунок госпрозрахункових науково-дослідних тем – 10; прикладних науково-дослідних робіт – 15.

На факультеті продовжується підготовка кадрів вищої кваліфікації, зокрема кількість захищених дисертаційних робіт за останні роки: докторських – 4; кандидатів наук – 3; докторів філософії – 11.  

Співробітники факультету ветеринарної медицини опублікували близько  50 статей  у виданнях,  що індексуються  у науково-метричних  базах Scopus  та  Web  of  Science,  40 підручників та посібників, понад  420  статей  у  вітчизняних та закордонних виданнях. Співробітники факультету приймають активну участь у конференціях та семінарах, самі виступають в ролі спікерів на наукових та практичних конференціях для виробників тваринницької продукції. Викладачі факультету постійно співпрацюють з фірмами-виробниками тваринницької продукції та фармацевтичними компаніями.

ФВМ приймає активну участь в науково-дослідних  темах
 факультету, ГДТ, НДР та здійснюють консультаційну допомогу, зокрема:

Представники факультету є членами спеціалізованих Вчених рад по захисту докторських та кандидатських дисертацій. На факультеті ведеться активна підготовка молодих науковців серед студентів, які проходять навчання не тільки теоретичне, а закріплюють практичні навички у клініках ветеринарної медицини та тваринницьких підприємствах. Результати своїх набутих практичних навичок та досліджень студенти публікують і доповідають на щорічній науково-практичній конференції студентів Сумського НАУ. Студентські наукові роботи постійно займають призові місця на конкурсах. Тому серед студентів маємо іменних стипендіатів Верховної ради України та Голови Сумської обласної державної адміністрації для обдарованих студентів.

Досягнення у соціальному та спортивному житті університету: кращий студент СНАУ 2020  у номінації студент – волонтер,  І місце у Кубку України з Кемпо-Карате, І місце у змаганнях з армреслінгу у СНАУ.

Факультет не зупиняється на досягнутому, а й має досить амбітні плани на перспективу, постійно оновлює можливості для отримання освіти студентами. Так, серед найамбітніших планів факультету є відкриття нових спеціальностей, розширення баз практик, базових підприємств для проведення виїзних занять з метою закріплення практичних навичок, міжнародного стажування викладачів та відкриття нових філій факультету за кордоном. Підвищення якості практичної підготовки з пріоритетом «дрібні тварини», організація конференцій, семінарів, майстер-класів, вебінарів та впровадження науково-технічних розробок.

З перспектив розвитку факультету на 2022-2025 роки ще є створення спільно з іншими факультетами наукових лабораторій «Віртуальної реальності» і біобезпеки та екологічного контролю, створення брендових навчальних класів з залученням провідних світових фірм та підприємств  в Україні.

Найдружніша родина факультету ветеринарної медицини від щирого серця вітає Alma Mater: «З Днем народження, СНАУ! Віремо у наше майбутнє!»